Jeseň je v plnom prúde, farbí stromy od zlatožltá do karmínova a chodníky posýpa kobercom listov, akoby chcela zachrániť všetko, čo sa má v zemi uchovať pre ďalšie leto. Slnko, životodarná energia sa dvíha vysoko na oblohu, zohrieva cez okenné tabule nás a všetko, čo ukrývame v svojich príbytkoch, tváre chodcov zdobia slnečné okuliare, bundičky, čo chránia pred ranným chladom sú prevesené cez ramená.
Jeseň je aj o zásobovaní domácnosti darmi prírody na dlhú zimu. Všetci z tzv. starej školy vedia, s akou láskou k tomu aktu pristupovali naši rodičia a starí rodičia, ako dokázali spravovať pôdu, záhrady, stromy a ďakovať za dary Zeme a tešiť sa na ďalšie obdobia. Dnešná doba je o generáciu odlišná. Spôsob stravovania sa v priebehu posledných desaťročí výrazne zmenil. Nakupujeme najradšej hotové jedlá alebo polotovary v obchodných reťazcoch, ktoré sa u nás usalašili, ako na svojom, dodávajú nám potraviny, ktoré chutia „cudzo“. Je nám bližšia reklama a obal ako náš vlastný organizmus a po čase čítame o ďalšom škandále s nebezpečnou látkou v potravinách.
A tak vlastne ani nevieme, čo konzumujeme, komu a čomu máme veriť. Nikto sa neodváži predvídať následky spôsobu stravovania, s ktorými sa budú musieť vyrovnávať rodičia našich pravnukov. Je paradoxne ako ľahko sme sa zmierili so zmenou, ako ľahko sme ju vpustili do nášho života. Odmietame, čo je zdravé a prijímame to, čo nám škodí. Dnešná doba tlačí ľuďom do hlavy kaleráby cez reklamu a iba kedy-tedy sa človek stretne s doporučeniami, poznatkami iných odborov, ako je makrobiotika, ajurveda a ich postojov k ľudskému organizmu.
Pri úvahách o tom, čo prospieva a škodí ľudskému organizmu, jedlo a nápoje sú zvyčajne na prvom mieste.
V 50. rokoch minulého storočia sa rozšírila fluoridácia pitnej vody. Ako takmer všetko, aj fluorizácia vody prišla k nám z USA. Jej otcom sa stal pracovník Verejnej zdravotnej služby, Trendley Dean. Fluorizácia vody má svojich zástancov a odporcov. Jej zástancovia tvrdia, že v oblastiach s fluoridovanou vodou došlo k poklesu zubného kazu. Odporcovia tvrdia opak a pokles výskytu zubného kazu pripisujú zvýšenej ústnej hygiene. V boji o zákazníkove prachy zatiaľ vždy zvíťazil „mocnejší“ a tak sa stalo aj v Manhattanskom projekte, ktorý bol v päťdesiatich rokoch odtajnený, z ktorého sa dozvedáme, že konzumácia fluoridu je prospešná pre prevenciu zubného kazu a nenesie žiadne riziká. Pritom však je pravdivá aj druhá strana mince a to, že zamestnanci továrne DuPont na spracovanie fluoridu prichádzali o zuby a nechty. Za zvlášť dôležitá je informácia z uvedených materiálov, že fluór silne pôsobí na centrálny nervový systém.
Neurotoxické účinky fluoridov u detí
V 70. rokoch minulého storočia sa nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu, profesor neurofarmakológie Arvid Carlson, usiloval o zrušenie fluoridácie vody vo Švédsku. Potvrdenie jeho obáv priniesli až nedávne štúdie. Narušenie vývoja mozgu i celkové oneskorenie vnútromaternicového vývoja bolo pozorované pri vyšetrení embryí a plodov po umelom prerušení tehotenstva v mnohých endemických oblastiach Číny. Vyvíjajúci sa plod je na vysoké dávky fluoridu veľmi citlivý a deti matiek s vysokým príjmom fluoridu v tehotenstve majú v neskoršom veku nižšie IQ a ich intelektuálny vývoj je oneskorený.
Fluorid v životnom prostredí
Fluorid sa v prírode vyskytuje iba viazaný v rôznych mineráloch. Po druhej svetovej vojne sa začali rýchlo rozvíjať priemyslové odvetvia, ktoré spracovávali zlúčeniny fluóru vo veľkom množstve, čím dochádzalo k znečisťovaniu životného prostredia. Veľké množstvo fluóru spotrebúval farmaceutický priemysel. Veľké množstvo fluoridov sa dostávajú do pôdy s rastúcou spotrebou minerálnych hnojív. Fluoridy sa potom dostávajú do rastlín a rastlinných a živočíšnych produktov. Mnohé potraviny a nápoje obsahujú v súčasnej dobe také množstvo fluoridov, ktoré mnohonásobne prekračujú jeho bezpečnú dennú dávku 1 – 2 mg.
Vysoký obsah fluoridov sa nachádza v čaji, ale najmä v citrusových džúsoch.
Ako sa prejavuje nadbytok fluoridov v tele?
Prvou viditeľnou indikáciou je zubná fluoróza. Zástancovia fluoridácie udávajú, že ide o kozmetický defekt bez ďalších následkov na zdravie. U nás nie sú evidované také štatistické údaje, ktoré varujú, ale napr. v USA bola zistená fluoróza u 41% 12 – 15 ročných detí. Podľa WHO sa zubná fluoróza vyskytuje vo viac ako 25 krajinách a je ňou postihnutých 30 – 50 % detí.
Krajiny, kde sa používa fluoridácia:
- Austrália
- Írsko
- Nový Zéland a
- USA.
Nech ide o akýkoľvek problém, nevynímajúc fluoridáciu vody, budú proti sebe stáť dva tábory: za a proti. Nasleduje zoznám krajín, ktoré dávno zakázali fluoridáciu vody, je medzi nimi aj Slovensko.
- Belgicko
- Dánsko
- Fínsko
- Francúzsko
- Island
- Japonsko
- Holandsko
- Luxembursko
- Nemecko
- Nórsko
- Rakúsko
- Slovensko
- Švajčiarsko
- Švédsko
- Taliansko
- Veľká Británia
Zubná fluoróza nie je jedinou diagnózou, ktorú môže spôsobiť fluór. Pre zaujímavosť uvádzam aj ďalšie.
- artritída
- demencia
- genetické poškodenia
- hyperaktivita alebo letargia
- narušenie imunitného systému
- nižšie IQ
- poškodenie mozgu
- poškodenie spermií a zvýšená neplodnosť
- rakovina kostí
- spomalenie tvorby protilátok
- svalové poruchy
- znížená činnosť štítnej žľazy
- zrýchlený proces starnutia
- zvýšená absorpcia olova
- zubná fluoróza.
Ako ďalej bez fluóru?
Elimináciou na maximálnu možnú mieru. V prvom rade dajte si urobiť rozbor vody, aby ste boli spokojní, čo pijete. Vode, v ktorej sa kúpete by ste tiež mali venovať pozornosť, lebo pokožka človeka absorbuje vysoké množstvo toxínov. Riešenie nájdete aj v nepoužívaní fluórových zubných pást. Zdravé zuby sú výsledkom vyváženej zdravej stravy, v ktorej sú obsiahnuté všetky zložky pre váš organizmus. O tom však nabudúce.
No dobre. Takže fluor by bol ako tak ...
Celá debata | RSS tejto debaty