Založ si blog

Krajina zázrakov, zlatých padákov, káuz a od včera

Krajina zázrakov, zlatých padákov, káuz a od včera krajina invalidov, dôchodcov a deti. Invalidi sú poberateľmi invalidného dôchodku, dôchodcovia starobného dôchodku a deti poberateľmi detských prídavkov. Včera vyšli do ulíc učitelia a žiadajú okrem iného zvýšenie miezd. Invalidi, dôchodcovia a deti sú jedinými, ktorí prichádzajú do úvahy na krátenie príjmu a pretransformovanie tým, ktorí odovzdávajú informácie, poznatky a skúsenosti nastupujúcej generácii, učiteľom. Minister je s touto cieľovou skupinou milosrdný, nedovolí im zobrať. Ostatné zložky v štáte nie sú a konečne som prišla na to, prečo máme neúrekom zahraničných investorov, prečo máme v meste prevažnú časť čínskych obchodov, prečo sa na nás usmievajú z pultov predajní všakovaké druhy potravín vyrobených v EÚ. Až dnes to viem, je to nezávidenia hodná situácia. Sme neschopný národ a žijeme si ako v ríši snov.

 

Každý národ potrebuje generáciu vedcov, umelcov, profesorov, politikov, konštruktérov, remeselníkov, obchodníkov, tvorcov práva i strážcov poriadku, učiteľov i zdravotníkov, poľnohospodárov i hercov. Pre žiadnu nespadnú títo odborníci z oblakov. Akademické vzdelanie nadobúda v školských laviciach na rôznych stupňoch vzdelávacieho systemu.

 

Deti ako budúca generácia, ktorí prevezmú kormidlo všetkých tých profesií potrebujú životodarnú energiu nachádzajúcu sa v domácom prostredí milujúcich rodičov a pedagógov spoza katedier. Spomínam si na moje detské roky, kto bol váženými osobnosťami v dedine? Kňaz a učiteľ. Tieto osoby, tieto osobnosti si každý vážil a mal v úcte. Poznala ich celá okolica. Meno kňaza bolo známe široko-ďaleko, meno učiteľa tiež.

Dnes je meno učiteľa pre všetkých ľahostajné. Dnes je učiteľ osoba, ktorá vykonáva svoje povolanie, nevykonáva svoje poslanie. Jediným motivátorom sú peniaze, aby učiteľ prežil, aby rodina prežila… lebo druhý, tretí, štvrtý… ani entý motivátor nie je. Učiteľ prestal byť v úcte žiakov a rodičov, pretože úcta sa už dávno vytratila zo spoločnosti. Učiteľ je často krát demotivovaný, pretože vo vzdelávacom procese ho hatí zbytočná byrokracia a výkazníctvo, ktoré musí učiteľ robiť voči všetkým nadriadeným zložkám: riaditeľovi, zriaďovateľovi, VÚC. MŠ a pod. V dnešnej dobe už nie je človek človekom, dieťa dieťaťom, žiak žiakom, je číslom na výkaze, je štatistickým ukazovateľom pre EÚ. A tu sa začína a končí začarový kruh, komu vziať a komu dať.

 

Som pozorovateľ života a prišla som na to, že jedinými, ktorí si zaslúžia nadštandardnú mzdu sú politici a poslanci, jedine oni sú ľudia, lebo vždy to tak bolo, že národ tvorila skupina mocných a bohatých a skupina biednych a utláčaných. Na ktorej strane sú učitelia, vieme. Vedia to všetci?

 

Ale kto sa obohacuje na úkor iných, raz sa bude musieť vzdať prebytku a dať tým/tomu, komu zobral. Po lekároch a sestrách, využili učitelia formu otvoreného protestu, využili svoje právo. Ja si však neviem predstaviť, čo bude, keď kotvy dvihnú podnikatelia.

 

Podnikatelia, prečo mlčíte? Podnikatelia, prečo nepoviete o tom, čo všetko ste museli za dvadsať rokov po nežnej revolúcii zvládnuť? Koľko bolo tých zákonov, usmernení a nariadení, ktorými sa „zlepšovali“ vaše životné podmienky? Vy stále mlčíte? Dokedy? Predsa ste neboli len podnikateľmi, boli ste šoférmi, upratovačkami, menežerkami, konateľmi, účtovníkmi, ekonómkami, skladníkmi. Vidím vás nastupovať do áut po šiestej hodine rannej a domov prichádzate večer po ôsmej. Vy si nezaslúžite zmenu systému? Vás už dávno hodili na skupinku biednych a utláčaných, ostanete v nej?

Realita dneška

21.02.2015

Referendová sopka

04.02.2015

Viem si predstaviť, ako bude vyzerať nedeľa 8. februára u nás doma. Pokojná, pohodová, s predlženým spánkom možno aj do deviatej... , jednoducho taká zavidenia hodná. Biela bude aj naďalej viac »

Pastiersky list. Posolstvo prvé.

26.01.2015

Téma 1. kvartálu roku 2015 nenechala suchou a neznalou jedinú domácnosť, jedinú osadu, jediný dialóg dvoch známych či priateľov, jediného blogera či novinára. Referendum. Áno, referendum, viac »

volkswagen, protest, štrajk,

Štrajk vo VW pokračuje. Odbory pod 13,9 % zvýšenia nepôjdu

22.06.2017 20:30

Vedenie Volkswagenu Slovakia a štrajkujúci odborári sa nedohodli, štrajk pokračuje aj v piatok. Odborári zľavili, namiesto 16 percent chcú 13,9 %. Menej nie.

EÚ, Európska únia, vlajka

EÚ predĺži ekonomické sankcie voči Rusku

22.06.2017 20:19, aktualizované: 20:32

Európska únia predĺži ekonomické sankcie uvalené na Rusko kvôli ukrajinskej kríze. Rozhodnutie summitu oznámil na twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk.

USA, Trump

Žiadne nahrávky s exšéfom FBI Comeym neexistujú, vyhlásil Trump

22.06.2017 20:06

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že si nenahrával a ani nemá žiadne nahrávky jeho rozhovorov s bývalým šéfom FBI Jamesom Comeym.

parte, Gaulieder, galanta

V Gauliederovom tele mal byť opioid, bežne sa zohnať nedá

22.06.2017 19:30

V tele bývalého poslanca parlamentu Františka Gauliedera, ktorého v marci zrazil nákladný vlak, sa mal nájsť opioid. Ide o liek na báze morfínu.

prorok

Postrehy zo života, ktoré rozplačú..., potešia..., poučia... ak aspoň jednému vyčarím úsmev na tvári, ak aspoň jedného poteším, ak aspoň jedného poučím, budem šťastná. Som tu pre vás... jedná z vás. ...viem sa rýchlo nadchnúť, viem sa rýchlo rozhodnúť, viem sa rýchlo a nahlas rozhnevať... to som ja

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 139492x
Priemerná čítanosť článkov: 2022x

Autor blogu